Hungry Cats

Hladové kočky nebo naštvaní ptáci? Aneb co si přesně představit pod slovem plagiát...

Když k nám před několika dny do redakce přišla hra “Hungry Cats”, byl jsem docela překvapen otevřeností, s jakou hra kopíruje jiné, a mnohem známější, dílo - Angry Birds. Hráli-li jste je či jste je byť jen chvíli někdy někde viděli, pak víte přesně, o čem tahle hra je. Tyto dvě hry jsou si prostě podobné jako vejce vejci. Až na to, že velký “angry” vzor zde byl první.

Inu... Bylo nebylo jednou jedno heboučké bílé koťátko, které bydlelo se svými dalšími kočičími kamarády v domečku. Jednou takhle dostalo hlad a tak si šlo dát do ledničky buřtíka, ale co čert nechtěl, zrovna v tu chvíli přepadli domeček zlovolní ptáci a odnesli celou ledničku i s kotětem uvnitř. Ostatní (hladové) kočičáky to řádně namíchlo, až zrudli vztekem, a vyrazili opeřencům po stopách. Ti ovšem stačili na své únikové cestě vystavět řadu opevnění, takže kočky vztyčily obrovský prak, vlezly do něj a......a vy tahem prstu (máte-li dotykový displej) prak natáhnete a právě “nabitého” kocoura vystřelíte proti (tentokráte ptačí) pevnosti. Princip je naprosto stejný jako v Angry Birds - kolo úspěšně dokončíte v okamžiku, kdy na obrazovce už nezbývá žádný nepřítel. I zde mají jednotliví hrdinové různé schopnosti - narazíte na kocoury s raketovým pohonem na zádech, kteří dokáží svému dopadu dát řádný “ráz”, dále na obrovské kočičí rváče nemalých rozměrů a chybět samozřejmě nesmí ani trocha té “explozivní” podpory. Celkem je k dispozici 5 různých druhů. Každou úroveň (podobně jako ve velkém vzoru) můžete dohrát na různý počet hvězdiček podle toho, jak rychle a účelně se vám podaří danou úroveň vyčistit. Než se vám podaří si to s pras... pardon, samozřejmě s PTÁKY vyřídit, budete muset projít 40 úrovní, na jejichž konci vás čeká nejen lednička, ale i unesené kotě.

Grafika hry možná nedosahuje úrovně a kvality “velkého vzoru”, přesto je zde cítit obrovská snaha autorů vyrovnat se “naštvaným ptákům”, jak je to jen možné. Všechny kočky jsou velmi pěkně animované, dělají obličeje, mračí se, poskakují atd. Animace během letu vás zaručeně nejednou pobaví, ale přesto... původní vzor má hezčí grafiku, s tím se zkrátka nedá nic dělat. Zvukově je hra oproti Angry Birds také chudší, ale rozhodně zde není co vytýkat - jinými slovy, poslouchat se to dá. :-)

Ptáte se tedy, proč si kupovat hladové kočky, když je to tak zjevný plagiát a po ruce je lepší originál? Za prvé - Hungry Cats zdaleka nejsou špatný plagiát. Jedná se o hru velmi dobře hratelnou, přesně podle vzoru, kopíruješ-li už, kopíruj alespoň dobře, a ne nadarmo se originálu po světě prodalo k dnešnímu dni přes 100 miliónů kopií. Za druhé, ne každý telefon spustí Angry Birds, zatímco Hungry Cats jsou v základu java hrou a tudíž podporují i starší telefony. Máte-li tedy takový telefon, na kterém Angry Birds nespustíte, ale Hungry Cats ano, pak po této hře klidně sáhněte. Odměnou vám bude velmi podobný herní zážitek.
 

Informace

  • Typ: Recenze
  • Žánr: arkáda
  • Vývojář: Dynamic Pixels Ltd.
  • Distributor: Dynamic Pixels Ltd.

Verdikt: Je-li něco plagiát, zdaleka to neznamená, že to musí být plagiát nepovedený.